Apie “ilgą kelionę“ pas kaimynus…, bet ne per kopas

2017 spalio 9 TPA LS generalinis sekretorius Vytautas Jasiulevi2ius

Policijos departamento poskyrio aktyvas dar prieš kurį laiką nusprendė pabandyti organizuoti pažintinę kelionę į Gardiną. Visos kelionės organizavimo naštos ėmėsi aktyvi šio poskyrio valdybos narė Laima Minderienė. Nors Laima informaciją TPA poskyrio narių tarpe išplatino pakankamai anksti, tačiau, kaip sako organizatorė, poskyrio nariai ypatingu aktyvumu nepasižymėjo. Per registracijai skirtą laiką įsiregistravo tik 7 TPA nariai. Todėl buvo nuspręsta į kelionę pakviesti ne tik TPA narius, bet ir asociacijos veikloje nedalyvaujančius PD, Kriminalinės policijos biure dirbančius darbuotojus. Tokiu būdu buvo surinkta 36 keliautojų grupė.
Ankstų šeštadienio rytą (6 val.) keliautojai jau buvo sulipę į prie Policijos departamento atvykusį autobusą. Kelionių organizatoriaus gidė Nijolė trumpai supažindino su dienotvarke, o taip pat prostate, kaip į geriausių Lietuvos autobusų vairuotojų penketuką patenkantį, vairuotoją Viačeslavą. Regis, tikrai ilgai neužtruko, kai jau autobusas privažiavo Raigardo pasienio kontrolės postą. O čia jau ir prasidėjo „tikro užsienio kelionės“ įdomybės. Vien tam, kad įvažiuoti į Baltarusijos pasieniečių ir muitininkų kontroliuojamą zoną prireikė pusantros valandos. Žinoma, per tą laiką keliautojai turėjo ką veikti: po kelis kartus dviem egzemplioriais pildė sienos kirtimo deklaracijas ir turėjo laiko stebėti, kokias patikrinimo procedūras turi praeiti prieš mus buvusių bent 5 autobusų iš Lietuvos keleiviai. Be to, naudodamiesi patogia proga Laima Minderienė ir jos pristatytas TPA Lietuvos skyriaus generalinis sekretorius Vytautas Jasiulevičius, kuris kartu yra ir Policijos departamento poskyrio steigėjas ir pirmasis poskyrio pirmininkas, sėkmingai išnaudojo laiką TPA veiklos prezentacijai ir agitacijai, tarp į kelionę vykusių ne TPA narių, kartu juos pakviesdami tapti TPA nariais. Po šaunios prezentacijos, kuriai talkino ir kita poskyrio valdybos narė Rasa Gradickienė, ne vienas pažadėjo kuo skubiau pateikti prašymą tapti TPA nariu…
Dar mažiausiai 2,5 valandos teko praleisti Baltarusijos pasienio punkto zonoje, kol galiausiai kirtome sieną ir per 30 minučių pasiekėme Gardiną.
Turistinių autobusų stotelėje prie miesto gaisrinės mus pasitiko vietinė gidė Lena, kuri mūsų keliautojų grupę bent dvi valandas vedžiojo po mieto centrą. Susipažinome su Gardino Senąja ir Naująja pilimi, kuri su Sovietų Sąjungos herbu ir penkiakampe žvaigžde ant smaigalio vargu ar galėjo priminti tikrą LDK laikus menančią pilį…, užsukome į Gardino Jėzuitų Katedrą, kur išgirdome jauniesiems skirtų mišių lenkų ir baltarusių kalbomis fragmentą, aplankėme tų pačių jėzuitų senovinę vaistinę-muziejų, Didžiają Sinagogą, kur mus pasitiko jos šeimininkas, vienas iš oficialiai bene 300 Gardine šiuo metu gyvenančių žydų…, kuris pasisiūlė papasakoti apie judėjų tikėjimą, papročius ir kadaise žydų miesto Gardino (jame beveik 80% gyventojų buvo žydai) istoriją. Kai mes pasakėme, kad turime tik kokias 10 minučių, jis tik palingavo galva ir tepridūrė: „kaip galima per 10 minučių papasakoti tūkstančių metų istoriją?“.
Galiausiai, aplankę vieną seniausių Europoje, dar XII a. statytų cerkvių (Kaložskaya), visi nuvykome pietauti į restoraną „Dukat“. Kadangi išvykti link namų suplanavome ne vėliau kaip 18:30, laiko beliko tik kelių valandų „šopingui“. Na žinoma, šią procedūrą galima pavadinti kaip tik nori, tačiau ne vienam keliautojui toks parduotuvių lankymas priminė prieš 30 metų ir mūsuose buvusius “vojentorgus”, kur galėjai ieškoti prekių nuo sagų ir batų tepalo iki apatinio trikotažo ir batų. Tačiau, kaip bebūtų keista, ir kas ne vienam krito į akis, tai tiek pardavėjų ar padavėjų, tiek vaistininkų ar tiesiog praeivių paprastumas ir atviras nuoširdumas.
Pasipildę saldumynais, nematytais gėrimais, rinkomės į autobusą ir patraukėme namo. Trijų valandų laukimas pasienyje jau mūsų nebegąsdino, nes buvome matę ir ilgesnių eilių :).
Puikia nuotaika ir artimiau pažinę vieni kitus visi sėkmingai ir saugiai grįžome namo. Dėkojame organizatorei Laimai, gidei Nijolei, vairuotojui Viačeslavui, o taip pat visiems keliavusiems už puikią nuotaiką ir smagiai kartu praleistą šeštadienį.
Nepamirškite, mes Jūsų laukiame TPA!
Servo per Amikeco!