Olštyno Memorandumas

2004 9 vasario

(TPA LS 1-oji viceprezidentė Zita Gaižauskienė)

Reikia manyti, kad Lietuvoje jau niekam nekyla abejonių, jog Tarptautinės policijos asociacijos devizas “Servo per Amikeco”(Tarnauti draugaujant) tapo daugeliui šalies policijos pareigūnų žinomu ir dažnai vartojamu, draugiškus ryšius Lietuvoje ir užsienyje patvirtinančiu devizu, o pati Asociacija per pirmąjį veiklos dešimtmetį užėmė deramą vietą policijos gyvenime.

Pirmieji įsisteigę poskyriai turi daugiau patirties, tačiau neretas jaunesnis poskyris startavo tegu vėliau, bet su didele jėga ir susilygino, o neretai gal ir aplenkė savo veiklos kryptingumu ir įvairove. Nusistovėjo ir tarptautiniai tiek šalių, tiek poskyrių ryšiai. Natūralu, kad vieni pirmųjų artimiausiais draugais po Asociacijos vėliava tapo kaimynai lenkai.

Pradžioje šie santykiai formavosi tarp atskirų narių, poskyrių, gi paskutiniaisiais metais kolegos iš Lenkijos tapo neretais svečiais mūsų respublikiniuose renginiuose, o mūsiškiai mielai atsiliepia į kvietimus dalyvauti lenkų organizuojamose varžybose arba pažintiniuose susitikimuose.

Siekiant, kad santykiai būtų ir toliau plėtojami, pasiektų dar geresnį kokybinį lygį, buvo nutarta organizuoti bendrą Lietuvos ir Lenkijos valdybų posėdį. Šio susitikimo tikslas buvo numatyti galimas bendradarbiavimo kryptis, formas, informacijos pasikeitimo būdus. Į posėdį kolegos iš Lenkijos pakvietė Lietuvos skyriaus prezidentą , viceprezidentus, generalinį sekretorių ir jo asistentą bei iždininkę.

Lenkijai atstovavo jų valdybos prezidiumas, sudarytas panašiu principu (visa valdyba suformuota iš šių prezidiumo narių ir 17-kos esančių Lenkijoje vaivadijų, kuriose visose ir veikia poskyriai, atstovų).

Posėdis vyko greta Olštyno esančiame Klewki vasario 6-8 dienomis. Jau pirmąjį vakarą tapo aišku, kad kolegos nusiteikę bendrauti dalykiškai, nes atvyko visi, nors Lenkijos atstumais tikrai neretam tenka įveikti keletą šimtų kilometrų. Nepaisant to, Prezidiumas yra tas operatyvių sprendimų organas, kuris atlieka visą organizacinį darbą, o dukart metuose renkasi visa valdyba.

Šeštadienio posėdžiui vadovavo Lenkijos skyriaus 1-asis viceprezidentas Wieslaw Nowak, kuris išreiškė pasitenkinimą tuo bendradarbiavimu, kuris yra pasiektas, bei išreiškė nuomonę, kad šis susitikimas leis šią veiklą vystyti kryptingiau ir sistemingiau. Viceprezidento nuomone simboliška paskata artimesniam bendradarbiavimui yra ir tai, kad abi mūsų šalys gegužės pirmąją taps Europos Sąjungos narėmis.

Posėdyje kalbėjęs Slawomir Zrajkowski, kuris yra generalinio sekretoriaus asistentas, atsakingas už kontaktus su Lietuvos skyriumi, apžvelgė veiklos pradžią ir dabartinius kontaktus. Jis pats asmeniškai nekartą vyko į Vilnių tartis dėl delegacijų apsilankymo Lietuvoje. Nepaisant jau nemažo apsilankiusiųjų Lietuvoje skaičiaus, dar daugybė lenkų kolegų nesilankė Lietuvoje nė karto. Slawomir Zrajkowski apgailestavo, kad nepavyko pasikeisti vaikų vasaros stovyklų grupėmis, kadangi tuo metu vyko reorganizacija Lenkijos policijoje.

Kolega išreiškė norą, kad artimiau pradėtų bendradarbiauti pasienio rajonai. Jis pats dirba Bialystoko vaivadijoje ir netgi šis poskyris neturi gerų kontaktų su Lietuva ir pageidautų, kad atsilieptų tas TPA poskyris, kuris norėtų užmegzti ryšius su kolegomis iš Bialystoko. Pažymėtina, kad yra ir nemažai profesinių problemų- pasienio rajonai susiduria su kontrabandos iš Rusijos problema, autotransporto vagystėmis. Slawomir Zrajkowski kontaktinius telefonus ir adresą galima rasti interneto tinklalapyje  www.ipapolska.pl 

Generalinis sekretorius Jacek Zielinski papasakojo Lenkijos skyriaus steigimo istoriją, kuri irgi nebuvo paprasta. Individualiai kai kurie lenkai policininkai tapo TPA nariais dar 1991 metais Danijos, Prancūzijos, Vokietijos skyriuose. Pradininku buvo Zdislaw Mirecki, kuris ir šiuo metu yra aktyvus narys, generalinio sekretoriaus asistentas.

Buvo įkurta iniciatyvinė grupė, kuri į visas tuo metu buvusias 49 vaivadijas išsiuntė pranešimus. Pirmieji organizaciniai sunkumai buvo įveikti, 1992 metais įvyko pirmasis kongresas. Tačiau 1999 metais vykusi administracinė reforma Lenkijoje privertė imtis reorganizacijos ir Tarptautinėje policijos asociacijoje-tuometinei valdybai teko kurti naują struktūrą. Iš iki reformos buvusių 4,5 tūkst. narių po reformos liko tik 3,5 tūkst. Šiuo metu Lenkijos skyrius jungia 5518 narių, tačiau šiemet tikimasi, kad narių skaičius išaugs iki 7 tūkst.

Nuo 1996 metų skyrius pradėjo leisti ketvirtines TPA žinias gero žurnalo forma- jame neretai spausdinamos ir žinios apie įvykius Lietuvoje, susitikimus, čia galima rasti ne vieno mūsų kolegos nuotrauką arba pavardę. 1997 metais atsirado ir interneto puslapis – pradžioje kuklesnis, o dabar pakankamai informatyvus ir patrauklus, su kuriuo siūlytume susipažinti ir Jums: www.ipawiadomosci.org Šiuo metu Lenkijoje jau veikia net 4 TPA namai.

Taip pat generalinis sekretorius informavo, kad į informaciją apie rengiamą Lietuvos ir Lenkijos prezidiumų posėdį atsiliepė nemažai kolegų, kurie parodė didelį susidomėjimą tolesniais kontaktais bei perdavė sveikinimus kolegoms iš Lietuvos.

Posėdžiui pirmininkavęs Lenkijos skyriaus 1-asis viceprezidentas Wieslaw Nowak, kuris vadovauja profesinei komisijai, išsakė minčių dėl mokymų Gimborno pilyje organizavimo, siūlydamas Lietuvos skyriui dalyvauti lenkų kalba organizuojamuose seminaruose arba gal numatyti kitais metais organizuoti specialiomis temomis, kurias pasiūlytų Lietuva, mokymus.

Lietuvos skyriaus prezidentas Ramutis Oleka pritarė išsakytoms mintims bei pateikė mūsų pasiūlymus: dalyvauti birželio 18-20 dienomis organizuojamame sąskrydyje Vilniuje bei TPA narių fotodarbų parodoje, skirtoje Policijos dienai, suaktyvinti pasikeitimo jaunimu poilsiui šeimose programą bei dalyvauti autoralyje Lietuva-Latvija-Lenkija (jo organizavimo klausimu valdyba dar nepriėmė galutinio sprendimo).

Nutarta pateikti interneto puslapiuose informaciją apie poskyrius, ieškančius kontaktų. Ypač daug apie Lietuvos skyriaus gyvenimą ir veiklą kolegos lenkai sužinojo iš mūsų parodytų video apibendrinimų iš ralio varžybų, sąskrydžių bei kitų renginių.

Posėdžio metu buvo pasirašyta tolesnio bendradarbiavimo sutartis, su kurios tekstu skaitytojai gali šiame laikraščio numeryje susipažinti.

Viliamės, kad šis susitikimas taps tikrai gražiu postūmiu mūsų tolesniam bendradarbiavimui, poskyriai pasinaudos galimybe gauti daugiau informacijos apie Lenkijos skyrių, mūsų veikla taps įvairiapusiškesnė bei kryptingesnė.

Tuo pačiu tai yra graži idėja valdybai-toliau ieškoti panašių bendradarbiavimo gerinimo būdų ir su kitomis šalimis, TPA narėmis.