Panevėžio poskyrio narių viešnagė Estijoje

2017 29 lapkričio TPA LS Panevėžio poskyrio pirmininkas Gintaras Šaltis

Tarptautinės Policijos asociacijos Estijos skyriaus kvietimu didelė grupė TPA LS Panevėžio poskyrio narių, kartu su prijaučiančiais kolegomis ir šeimomis, 2017-11-25 – 26 dienomis lankėsi Estijoje.

Iš Panevėžio išbildėjome vidurnaktį, nes mūsų laukė 500 km kelionė iki geografinio Estijos centro- Paidės miestelio.

Latvijoje prie mūsų prisijungė kolegė, TPA Latvijos skyriaus generalinė sekretorė Indra Lūšė. Kelionė neprailgo, o miegai ir visai išsilakstė, kai pasienyje pamatėme latviškas produktų kainas:) Taigi toliau į Estiją važiavome pasirengę ne tik plėsti akiratį, bet ir smagiai pavakaroti.

Aplankėme Tiuri miestelį, kuriame yra radijo ir televizijos muziejus. Sužinojome, kad radijo aparatui buvo suteikiama 50 metų garantija. Tai reiškė išskirtinę kokybę ir garantiją, kad nereikės aparato keisti po 5 metų. Aparatas buvo perduodamas iš kartos į kartą, dažniausiai turėjo ir šeimininkų sugalvotą vardą, o ir  elgiamasi su juo buvo kaip su šeimos nariu ar mylimu gyvūnėliu.  Kad šios technikos  kokybė nepatiko iki mūsų dienų, įsitikinome ir patys, klausydamiesi įvairių radijo aparatų, pagamintų – 1920-1930 metais. Aptikome ir televizorių su Panevėžyje,  tuometinėje „Ekrano“ kineskopų gamykloje pagamintais kineskopais. Apsilankėme improvizuotoje televizijos studijoje, kur stovi tikri TV diktorių stalai, kurie dar prieš 3 metus buvo naudojami Estijos televizijoje. Visi norintys galėjo išbandyti save TV diktorių rolėje.

Įdomiausia ekskursijos dalis laukė garso įrašų  studijoje, kur visas būrys mūsų „aktorių“ įrašė  radijo vaidinimą  pasakos  „Trys miegaliai“  motyvais. Įrašo dar laukiame, organizatoriai žadėjo greitai atsiųsti. Jei greitis bus estiškas – tai kitų metų Kalėdoms turėsime atrakciją – programą su  radijo vaidinimu:)

Aplankėme ir vienintelį Estijoje esantį dviračių muziejų, kuriame surinkta ir eksponuojama daugiau nei 100 dviračių, kurių seniausias pagamintas 1880 metais. Vėlgi džiaugėmės lietuviškais gaminiais – muziejuje esančiais buv. Šiaulių „Vairo“ gamyklos „Ereliukais“.

Paidės miestelyje aplankėme atstatytame septynių aukštų Livonijos ordino tvirtovės bokšte įrengtą Laiko centrą, kur turėjome galimybę keliauti per amžius ir taip susipažinti su Estijos istorija nuo pat jos ištakų iki mūsų dienų. Maloniai nustebino lietuvė gidė, kuri, kaip vėliau paaiškėjo, Estijos istorijos entuziastų buvo „pasiviliota“ iš Palangos ekskursijų biuro ir šiuo metu dirba Estijoje.

Čia  kiekvienas rado sau artimą epochą, istorinius įvykius, o pasivažinėjimas moderniu liftu iš vieno amžiaus į kitą suteikė daug džiaugsmo, juoko ir smagios sumaišties.

Vakare apsilankėme Paidės policijos nuovadoje, kur apžiūrėjome IPA muziejų, susipažinome su kolegų darbo sąlygomis, sužinojome, kad ir pas juos pučia reformų vėjai,  todėl Paidės policijos įstaiga dirba iki 17 val., o kitu laiku vadovavimas vyksta iš Piarnu centrinės policijos būstinės.

Vakare susėdome prie tikrai ilgo stalo, dalinomės įspūdžiais. O nepavargusieji po ilgos kelionės,  grojant gyvai muzikai, dar ir kojas pamiklino.

Kitos dienos ryte atsisveikinome su svetingais Paidės šeimininkais ir pajudėjome link Aksi miestelio, kur įsikūręs interaktyvus Ledynmečio muziejus. Muziejuje apžiūrėjome ne tik įspūdingą mamuto rekonstrukciją, bet ir sužinojome visą ledynmečio pasitraukimo į Šiaurę istoriją.

Pasirodo lietuviai jau buvo „atitirpę“, o estai „atitirpo“ tik po 1300 metų, skaičiuojant nuo ledyno pasitraukimo iš dabartinės Lietuvos teritorijos.

Nors vienoje vietoje mes aplenkėme estus!

Ko gero ryškiausius įspūdžius paliko Tartu mieste įsikūręs mokslo centras AHHA, kuris yra didžiausias Baltijos šalių mokslo centras. Čia viskas buvo kitaip, nei įprastuose muziejuose- eksponatus galėjome liesti rankomis, pumpuoti, sukti, keltis ir kelti, veržti, važiuoti, mėtyti, maigyti, spaudyti ir daryti dar daug kitų smagių dalykų. Kiekvienas mūsų veiksmas buvo paaiškinimas fizikos dėsniais, o matematikos ekspozicijoje turėjome  nemenkai pasukti galvas, kad nenusileistume šalia esantiems mažiesiems lankytojams – vaikams, kurie užduotis  gliaudė,  kaip voverės riešutus. Veidrodžių labirintas, „nupjauta“ galva, Niutono obelis, važiavimas dviračiu ant lino, pakabinto keleto metrų aukštyje, leido pasijusti cirko akrobatais, tornado vamzdis, įvairios pompos ir bangos,  ir dar daug kitų interaktyvių pramogų gražino mus į vaikystę ir praplėtė akiratį.