Policijos šventėje susitiko dabartis ir istorija

2016 25 rugsėjo TPA LS Socialinės komisijos narė Rasa Bataitytė

Sakytum: kam jau kam, o kauniečiams surengti svarbiausią metų policijos šventę – lengviausiai iš iš visų.
Kaunas, mūsų vadinamoji „laikinoji sostinė”, dar mena nepriklausomos Lietuvos valstybės ir visų jos institucijų, tarp jų policijos, kūrimąsi (ką reiškia valstybei vienas šimtmetis – nesuspėjai mirktelėti, ir nebėr). Šiame mieste dar galima (tiesa, metams bėgant, vis mažiau) sutikti žmonių, menančių aną nepriklausomybę, laiką, vieną iš gražiausių mūsų valstybės istorijoje, ir – šiuo atveju svarbu – ano meto policininkus, tuos „dvimetrinius vyrus mėlynomis uniformomis“.
Tarpukario dvasia dar justi Kauno Senamiestyje ir Naujamiestyje. Šv. apaštalų Petro ir Povilo arkikatedra bazilika mena poeto prelato Maironio žingsnius. Pasitempę pareigūnai, vėliavos, Vidaus reikalų ministerijos reprezentacinis orkestras greičiausiai būtų patikę jau solidžiam dvasininkui, itin pamėgusiam puošnius gražius dalykus ir malonią draugiją. Ir kanauninko Juozo Tumo-Vaižganto, kertančio gretimą gatvę, žvilgsnis šiandien atrodytų labiau mylintis nei nepritariantis…
Kuris iš mūsų miestų dar gali pasigirti unikalia vieta – Nemuno ir Neries santaka? Pridėkime rugsėjo 24-osios šilumą ir saulę, netikėtai švystelėjusią po gan žvarbokos savaitės ir turėsime visą puokštę komponentų, gautų dovanai, bet taip svarbių sėkmingai šventei.
Kolegos iš Kauno apskrities policijos tuo neapsiribojo, tad šiųmetė Policijos ir visuomenės šventė tapo tikrai išskirtinė. „Viena iš geriausių policijos švenčių, kuriose yra tekę būti“, – negailėjo komplimentų buvęs ilgametis kolega Algis Kojala.
Šventei toną davė senovinių automobilių paradas Rotušės aikštėje ir lenktynės maršrutu Kaunas–Garliava. Už šį reginį turėtume dėkoti Lietuvos istorinių transporto priemonių išsaugojimo asociacijos „Retromobile“ prezidentui Ramūnui Kardeliui su komanda – taip buvo paminėtos prieš 90 metų surengtos pirmosios Lietuvoje automobilių sporto varžybos, vykusios toje pačioje trasoje. Kaip ir reikėjo tikėtis, šiandien automobilius į startą išleido policijos generalinis komisaras Linas Pernavas, šventės šeimininkas Kauno apskrities policijos vadovas Darius Žukauskas ir Lietuvos kelių policijos tarnybos viršininkas Vytautas Grašys.
Kaip dera, lenktynėms pasibaigus, buvo išrinkti nugalėtojai. Apdovanoti buvo ne tik pirmųjų trijų prizinių vietų laimėtojai, bet ir seniausio automobilio – 1931 m. kabrioleto „Mercedes-Benz“ bei gražiausio automobilio „Volvo 1800“ savininkai, stilingiausias ekipažas, „Komunizmo svajonė“ GAZ 21, „Organizatorių simpatija“ VAZ 2101.
Kaip supratote, Angelų sargų dienai skirtos Mišios buvo aukojamos Šv. Apaštalų Petro ir Povilo arkikatedroje bazilikoje. Į jas susirinko iš visos šalies atvykę policijos pareigūnai. Mišias aukojantieji dvasininkai linkėjo angelams sargams atsakingos tarnystės, ir supratimo, kad kiekvienas turime ir gėrio, ir blogio pradą, tad turėtume melsti Dievo pagalbos visada pasirinkti gėrį.
Po Mišių policijos pareigūnai (tarp jų buvo ir daugiausiai susirinkusiųjų į šventę simpatijų pelnantys Lietuvos policijos kriminalistinių tyrimų centro kinologai su augintiniais, ir Vilniaus policijos Patrulių raitasis būrys), lydimi Vidaus reikalų ministerijos Reprezentacinio pučiamųjų orkestro (meno vadovas ir dirigentas Egidijus Miknius), nužygiavo per Senamiestį link Kauno pilies.
Čia dar kartą įsitikinome kolegų kauniečių gebėjimu maloniai nustebinti – aukštai ant stiebo plevėsavo didžiulė Lietuvos policijos vėliava.
Iškilmingą pareigūnų eiseną pasitiko Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius, policijos generalinis komisaras L. Pernavas, generalinis prokuroras Evaldas Pašilis, šalies policijos įstaigų vadovai, svečiai iš Latvijos, Lenkijos ir Estijos. Ir, žinoma, gausiai su šeimomis susirinkę kauniečiai.
Pirmiausia policijos pareigūnus šventės proga sveikino premjeras A. Butkevičius. „Visuomenės pasitikėjimas policija toks, kokio dar nėra buvę – net 75 proc., ir tai rodo, kad pareigūnai tapo atviresni visuomenei, o gyventojai geriau supranta sunkų kasdienį policijos darbą“, – kalbėjo premjeras. Jis taip pat kvietė Kauno žmones aktyviau tapti policijos rėmėjais – tik bendradarbiaudami galime pasiekti geriausių rezultatų, policijos vadovybei linkėjo sėkmingai tęsti reformą ir savo ruožtu garantavo, kad Vyriausybė tesės pažadus policijai.
Generalinis komisaras akcentavo, kad policija yra pasirengusi ginti, saugoti ir padėti, o šiuo metu stovi ant pokyčių slenksčio turėdama tikslą gyventojams teikti kuo geresnes paslaugas.
L. Pernavas dėkojo kolegoms, atiduodantiems visas jėgas kovai su blogiu, jų šeimoms – už palaikymą, partneriams – už bendrą darbą, ir visiems linkėjo angelų sargų globos.
Šventės proga už gerą, pasiaukojamą darbą buvo padėkota visam būriui pareigūnų. Čia paminėsime tik keletą apdovanojimų, kuriuos Kauno apskrities policijos viršininkas Darius Žukauskas įteikė pilietiškiems visuomenės nariams. Šie pavyzdžiai rodo, kokia svarbi pareigūnams piliečių pagalba. „Gėrio sergėtojo“ skulptūrėlė įteikta Jonavos policijos pagalbininkei Joanai Gudžiūnienei – už nuoširdų saugios kaimynystės kūrimą, Jonui Girdvilai – už pagalbą atskleidžiant žmogžudystę Kėdainių rajone, Onutei Petrauskaitei, operatyviai padėjusiai nustatyti nepilnamečių tvirkintoją, ir Pauliui Petkui, kuris, naudodamasis nuotraukomis internete, padėjo policijai identifikuoti chuliganą, apgadinusį keliolika automobilių.
Sugiedojus „Tautišką giesmę“ , nuaidėjus Lietuvos šaulių sąjungos garbės sargybos salvėms – už tėvynę Lietuvą, už policiją ir už žuvusius pareigūnus, – prasidėjo įdomiausia šventės dalis.
Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinė „Aras“, pasitelkusi pasieniečių sraigtasparnį, pademonstravo profesionalų teroristų užgrobto laivo šturmą.
Susirinkusieji susidomėję stebėjo Vilniaus policijos raitojo būrio pasirodymą, papildytą įdomiais vado Viktoro Čadovičiaus komentarais.
Policijos kinologus organizatoriai šįkart nukėlė beveik į šventės pabaigą, bet kauniečiai, ypač mažieji, kantriai laukė jų pasirodymo. Ir nenusivylė: šįkart kinologai pademonstravo ginkluoto nusikaltėlio, sprunkančio nuo pareigūnų automobiliu, sulaikymą. Jį papildė šiltas ir informatyvus patyrusios pareigūnės Audronės Verseckaitės pasakojimas.
Kantriausi šventės dalyviai buvo apdovanoti ekspresyviu Lietuvos policijos mokyklos ir Mykolo Romerio universiteto studentų pasirodymu.
Kaip minėjome, gamta šventės dalyvius apdovanojo nuostabia diena, tad susirinkusieji neskubėjo namo – apžiūrinėjo Lietuvos ir kitų šalių senus ir dabartinius policijos automobilius, lankėsi saugaus eismo klasėje, mobilioje vadavietėje, Kauno apskrities policijos, „Aro“, Lietuvos policijos mokyklos ir Lietuvos kelių policijos tarnybos palapinėse, ragavo košės ir arbatos, segė prie drabužių, kuprinių ir kitų aksesuarų atšvaitus, fotografavosi su Amsiu, klausėsi mūsų orkestro ir jaunų atlikėjų Karolinos Juškaitės-Carol, Elvinos Milkauskaitės, Aurėjos Bartusevičiūtės ir grupės „Belkanto“ koncerto.
Šventės dvasią dar kurį laiką išsaugos pernai Policijos departamento parengta, o šiemet kolegių iš Kauno labai išradingai, su meile pristatyta Kauno rotušės lankytojams tarpukario nuotraukų paroda, nukelianti į tokią dar neseną mūsų policijos istoriją.
Foto: Vytautas Jasiulevičius:

        

Eugenijaus Onaičio profesionalių nuotraukų galerijos:

I dalis

II dalis

***
Tradiciškai bendravome su į šventę susirinkusiais kauniečiais. Nesutikome nė vieno, pernelyg nepatenkinto policija. Atvirkščiai – daugelis supranta, koks sunkus, pavojingas pareigūnų darbas ir negaili jiems gerų žodžių.
Kaunietė Jūratė (27 m.) į šventę atėjo su vyru ir sūnumis dvyniais:
Sesuo dirba policijoje, tad šiek tiek žinau apie pareigūną darbą. Turime knygelę apie policiją. Į šventę atėjome specialiai, ir vaikams labai patiko. Ypač pareigūnai su žirgais.
Aušra (35 m.):
Iš esmės Kaune saugu, bet geriau tamsoje nevaikščioti. Teko bendrauti su policininkais – sustabdė mane vairuojančią. Buvo labai mandagūs ir geranoriški.
Kaune renginių tikrai netrūksta, ypač šiandien, bet į šią šventę su vaiku atėjome specialiai. Gavome dovanų. Labiausiai sūnui patiko dėlionės ir saldainiai. Pilnas kišenes prisirinko.
Vidmantas (23 m.)
Policijos darbas atrodo įdomus, bet pats policininku būti neketinu – jau esu žemėtvarkininkas. Šiaip su policija neteko bendrauti – matyt, man sekasi – niekada nebuvau nei apvogtas, nei šiaip ko bloga nenutiko. O pareigūnams linkiu sėkmės darbe.
Žilvinas (36 m.)
Manau, Kaunas pakankamai saugus miestas, nors, žinoma, tobulumui ribų nėra. Priekaištų mūsų policijai neturiu, tik norėčiau, kad pareigūnai daugiau dėmesio skirtų chuliganiškiems vairuotojams. Tokių vis dar yra.
Esu kariškis, tad neprieštaraučiau, jei bent vienas iš vaikų pasirinktų policijos pareigūno profesiją. Sakyčiau, būtų teisingas pasirinkimas.
Yra tekę policijos šventėje lankytis prieš daugelį metų, bet pirmąkart esu tokioje grandiozinėje. Dėl vaikų atėjome – čia daugybė pramogų ir šiaip visko pažiūrėti. Pasirodymai įdomūs. Vaikams viskas įdomu.
Julija (23 m., spaudos inžinierė):
Gyvenu Raudondvaryje, bet dirbu Kaune. Man atrodo, kad policijos pareigūnai gerai atlieka darbą. Pagalvojau, kad nelabai ką apie juos žinau, tad tokia šventė – gera proga savišvietai, tad to ir atvažiavome su vyru. O pareigūnams linkiu sėkmės darbe ir sugauti kuo daugiau „blogiukų“.
Jolanta (33 m.)
Rajone, kur gyvenu, pasitaiko visokių įvykių. Antai mūsų gatvėje buvo vagysčių. Bet tikrai nemanau, kad policija dirbtų blogai. Pati su pareigūnais bendravau tik jų sustabdyta kelyje. Buvo labai mandagūs.
Vyresnėlis sūnus labai norėtų dirbti policijoje. Ir čia veržiasi su pareigūnais fotografuotis. Manau, jų darbas nelengvas, bet, kita vertus, nėra nei lengvų, nei sunkių darbų. Svarbiausia – dirbti iš širdies.
Patiko „Aro“ pasirodymas, žirgai, apėjome automobilius. Labai graži šventė, tokia šeimyniška.
Orinta (19 metų)
Praėjo vos mėnuo, kai atvykau iš Šiaulių studijuoti į Kauno kolegiją. Patinka Kaunas, patinka teisės studijos, ypač teisės istorija. Ir dėstytoja puiki. Jau lankėmės teisme. Baigusi mokslus, norėčiau dirbti policijoje – tirti nusikaltimus. Manau, tai būtų įdomu. Ir pavojinga, bet tas ekstremalumas traukia.
Kamilė (19 m.)
Į Kauną atvykau iš Ignalinos – su Orinta studijuojame teisę, norėčiau būti ikiteisminio tyrimo tyrėja. Nuo mažens atrodė patrauklus toks darbas. Labiausiai patinka teisės teorija. Ir teisme buvo įdomu stebėti, kaip viskas vyksta. O šiandien turime gerą progą susipažinti su policija.
Vidutė (75 m.):
58 metus gyvenu Kaune. Manau, mūsų mieste saugu, jei nevaikštai vakarais. Vakare neatrodo saugu, tad nuo 19 val. stengiuosi neiti iš namų. Ypač nejauku požeminėse perėjose.
O pareigūnų darbas labai sunkus. Ir anūkui taip atrodo – norėjo studijuoti policijos mokslus, bet pasirinko teisę.
Marius (33 m.):
Jei kalbėtume apie saugumą, tai viskas normaliai Kaune. Gyvename Eigulių rajone, ir vakarais vaikščioti tenka – nieko baisaus. O pareigūnų darbas pavojingas – žinau, nes tėtis buvo policininkas.
Petras (60 m.):
Man tenka vaikščioti ir vakarais, ir naktį – į garažą nueiti, tad galiu pasakyti, kad Kaune yra saugu, policija dirba gerai. Na, kartą man kažkas aplamdė automobilį, iškviečiau policiją, tai pažeidėjo nesurado. Bet ką ten tokiu atveju gali ištirti?
Eglė (22 m.)
Į Kauną atvykau iš Radviliškio, studijuoju teisę ir policijos veiklą universitete. Nuo vaikystės svajojau būti policininke. Man atrodo, kad žmonės labai gerbia pareigūnus, kad būti policininke – garbė. Žinau, kad darbas sunkus, tad rengiuosi jam ne tik teoriškai, bet ir treniruojuosi fiziškai.
Dovydas Ivanovas, ilgametis pareigūnas:
Galiu pasakyti, kad Kaune gyventi yra saugu, o šio miesto policija nuostabi. Iš kur žinau? Pats dirbau pareigūnu – ir sovietiniais, ir nepriklausomybės laikais. Dėsčiau būsimiems pareigūnams milicijos, paskui policijos mokykloje. Kovinį fizinį-pasirengimą, iš viso 42 metus. Dabar policijoje dirbti paprasčiau ir lengviau, nes anuomet ji buvo pernelyg sukarinta, viskas buvo per griežtai. Bet dabar per mažai laiko skiriama fiziniam policininkų rengimui.
Valerij Železnikov, ilgametis pareigūnas:
Esu pensininkas, bet dar šiek tiek dėstau būsimiems policininkams. Galiu pasakyti, kad dabartinis jaunimas daug geresnis už tą, kuris buvo pirmaisiais atkurtos nepriklausomos valstybės metais. Su dabartiniu jaunimu malonu bendrauti, tada ir pats jaučiuosi jaunesnis.
Įspūdžiais pasidalino ir kolegos iš artimiausių valstybių.
Kolega iš Estijos:
Labai graži jūsų šventė, Kaunas – puikus miestas, ir žmonės atrodo linksmi.
Kolegoms iš Lietuvos artėjančios šventės proga linkiu geros sveikatos, optimizmo. Ir kad šeimos mylėtų ir suprastų.
Kolega iš Latvijos:
Labai patiko Kaunas ir pati šventė. Kaip visada pas jus – įdomu ir linksma.
Lietuvos policininkams linkiu, kad visuomenė mylėtų, o patys niekada nepamirštų, kam tarnauja ir kokia jų darbo prasmė. Ir visuomenei linkiu suprasti, kad tai jos labui dirba policija.
Kolegė iš Latvijos:
Labai graži jūsų šventė. Daug žmonių, daugelis eina su visa šeima. Mes tokių didelių švenčių nerengiama, bet dalyvaujame miestų šventėse, kurios panašios į jūsiškes. Žinoma, mažame miestelyje susirenka mažiau žmonių, dideliame – daugiau.
Esu įsitikinusi, kad tokios šventės labai reikalingos – gyventojai gali susipažinti su policijos darbu, pabendrauti su pareigūnais, tiesiog prieiti prie jų ir pasikalbėti. Manau, jei tiems žmonėms, kurie šiandien čia susirinko, tektų su policija bendrauti iš reikalo, ištikus bėdai, jiems jau būtų gerokai lengviau.
Kolegė iš Lenkijos:
Jūsų šventėje lankiausi prieš kelerius metus, Marijampolėje. Patinka jūsų šventės, mes panašių rengiame tik kas keleri metai.
O šįkart labiausiai nustebino Kaunas – ligi šio maniau, kad pats gražiausias jūsų miestas yra Vilnius.
***
Fotografijos