Tarptautinė stipendija – galimybė tobulėti

2010 5 gruodžio

(TPA LS Panevėžio m. poskyrio narė Aušra Railienė)

Kasmet penkiems kontinentams yra skiriamos dešimt Linkonšyro (Anglija) seržanto Arthur‘o Troop‘o, didžiausios pasaulyje policijos pareigūnus vienijančios organizacijos – Tarptautinės policijos asociacijos įkūrėjo, stipendijos, suteikiančios galimybę dalyvauti šios asociacijos organizuojamuose seminaruose, kurie ištisus metus vyksta Vokietijoje, Šiaurės Reino-Vestfalijos žemėje, mažame Gimborno mietelyje įsikūrusiame tarptautiniame konferencijų centre „IBZ Schloss Gimborn“. Šiemet laimėjau šią stipendiją ir seminare Vokietijoje dalyvavau lapkričio paskutinę savaitę.

Gimborno miestelio pagrindinis akcentas yra idiliškas pilies, bažnyčios, mokyklos, kavinukės ir kitų pastatų ansamblis. Akis malonina švelniai kalnuotas kraštovaizdis. Tai lyg savotiška ramybės oazė, palyginti su didmiesčių šurmuliu, greitu gyvenimo tempu, atgaiva kūnui ir sielai nuo kasdienės rutinos.

Kambarys, kuriame gyvenau, taip pat buvo kitoks nei įprastame viešbutyje. Pasirodo, kambariais, kuriuose apgyvendinami į seminarą atvykę dalyviai, rūpinasi, juos prižiūri ir remontuoja įvairių šalių TPA skyrių nariai. Kiekvienas kambarys turi kažką savita, būdinga tai šaliai, kuri juo rūpinasi. Man teko gyventi San Marino kambaryje, kurį puošė nuotraukos, paveikslas su to krašto vaizdais. Būtent tai aplinkai teikia išskirtinumo, originalumo ir savitos šilumos, nes viskas padaryta pačių pareigūnų rankomis. Puikios gyvenimo sąlygos, maistas, kruopščiai suplanuota dienotvarkė, maloni ir draugiška tarpusavio atmosfera leido visą tą laiką puikiai jaustis.

Mano pasirinktas seminaras apie Europos Sąjungą, jos plėtros galimybes, laisvę, saugumą, policijos bendradarbiavimą vyko vokiečių kalba. Dauguma jo dalyvių buvo įvairių Vokietijos žemių policijos pareigūnai. Be jų, seminare dalyvavo jau ne pirmą kartą į Gimborną atvykstantys pareigūnai iš Švedijos ir Nyderlandų. Pranešimus skaitė ne tik akademikai, bet ir praktinį darbą dirbantys pareigūnai.

Seminaras buvo įdomus ir naudingas, nes siejasi su mano darbu. Temos apie Europos Sąjunga, Šengeno erdvę man nesvetimos. Seminaro metu apie kai kuriuos dalykus, pavyzdžiui, apie Europos Sąjungos institucijas, migraciją, demografinę padėtį, sužinojau dar daugiau. Daug diskutuota apie Europos Sąjungos plėtros teigiamus ir neigiamus aspektus, dažnai vartotos „laisvės“ ir „saugumo“ sąvokos.

Buvo įdomi senosios Europos Sąjungos valstybės narės – Vokietijos pozicija ir nuomonė šiais klausimais. Didelio susidomėjimo sulaukė gausiai iliustruotas nuotraukomis pranešimas apie pareigūnų darbą, patirtį, perspektyvas bendrame Vokietijos, Belgijos ir Nyderlandų kontaktiniame punkte.

Laisvalaikį leidome pilyje įsikūrusiame jaukiame bare, vyno tavernoje. Čia nesamdomas aptarnaujantis personalas, nenustatytos darbo valandos, visi seminaro dalyviai savimi ir kitais draugiškai pasirūpina, apsitarnauja patys. Tokiu būdu sukuriama išskirtinė ir neformali namų atmosfera.

Vieną popietę aplankėme ketvirtą pagal dydį Vokietijos miestą, pirmą pagal dydį Šiaurės Reino-Vestfalijos žemėje – Kelną. Miestą garsina jo istorija, kultūra, įspūdinga architektūra. Aplankėme artėjančių švenčių nuojauta alsuojantį Kelno senamiestį, trečiąją pagal aukštį pasaulyje Kelno katedrą, šalia jos vykstančią ir daugybę žmonių sutraukiančią tradicinę kalėdiniais meduoliais ir karštu vynu kvepiančią mugę.

Savaitė, praleista Gimborne, tai lyg trys viename – žinios pasirinkta seminaro tema, geri užsienio kalbos kursai ir bendravimo, naujų žmonių pažinimo džiaugsmas. Gimbornas – tai vieta, į kurią norisi sugrįžti vėl…