TPA 100-MEČIO ŽYGIS PER TRIS BALTIJOS ŠALIS

2018 lapkričio 5 TPA LS Utenos poskyrio informacija

Tęsiant gražias 100-mečio tradicijas, TPA Estijos prezidento Uno Laas iniciatyva, lapkričio 2-3 dienomis vyko TPA Estijos-Latvijos-Lietuvos skyrių atstovų žygis automobiliais per Estijos-Latvijos-Lietuvos valstybių teritorijas, simboliniu pavadinimu „Dėkojame Jums“.

Sunku apsakyti ar kaip nors perteikti tą būseną, kurią jautė žygio dalyviai. Iš vakaro dalyviams susirinkus Estijos policijos kolegijoje Paikusėje, po rytinio instruktažo ir proginiais lipdukais, valstybinėmis ir TPA vėliavėlėmis papuošus automobilius, pirmiausia vykome į Piarnu prie paminklo, kur buvo paskelbtas Estijos nepriklausomybės aktas. Čia mus pasitiko miesto meras Romek Kosenkranius.  Prie kiekvieno paminklo Estijoje stovinti garbės sargyba, miesto mero sveikinimas – įpareigojo pasitempti. Toliau vykome į Miao, kur prie paminklo žuvusiems policijos pareigūnams Estijos policijos kapelionė Tuuli Raamat laikė mišias, Viiratsi apskrityje lankėme generolo Johan Laidoner gimimo vietą, Põhja mūšio garbei pastatytą paminklą.

Kirtus Latvijos sieną, mus lydėjo jau ir Latvijos pareigūnų palyda. Pirmas sustojimas buvo Valkoje, kur yra simbolinis saulės laikrodis su jame likusia policijos pareigūną 2002 m. pakirtusia kulka. Stojome prie „paminklo mažai pergalei“, paminklo žuvusiems pareigūnams – kuriuo, beje, dėkojama ir estams.

Po nakvynės Madonoje, pajudėjome Lietuvos link. Pirmas sustojimas Latvijos teritorijoje, Červonkoje, prie 1932 m. pastatyto paminklo Lietuvos kariams, žuvusiems kovoje už Lietuvos nepriklausomybę. Jo apačioje lietuvių kalba parašyta: „Keleivi, pasakyk Lietuvai, kad mes kritome gindami Tėvynę“. Šis paminklas nebuvo sunaikintas ir tarybiniais laikais. Šalia paminklo palaidotas 31 savanoris. Stiprus jausmas, kai kaimyninėse žemėse dėkojama kitai tautai. Supranti, kad kova už laisvę suvienija bet kokioje kovoje…

Kirtus Lietuvos sieną, stabtelėjome Dusetose, kur pastatytas (nugriautas ir vėl perstatytas) Lietuvos nepriklausomybės paminklas. Paskutinis ir finalinis žygio objektas buvo Medininkų memorialas. Šiam tragiškam įvykiui pagerbti šalia senosios Medininkų muitinės vagonėlio 1993 metais pastatytas juodo granito paminklas su septyniais balto marmuro kryžiais, simbolizuojančiais gyvybę paaukojusius Lietuvos pasienio sargus. Visur buvo padėtos gėlės, uždegtos žvakutės, prisiminta kiekviena istorija, žuvusieji pagerbti tylos minute.

Kelionė buvo ilga, iš viso nuvažiuota apie 1600 km, apie 900 km nuo pirmo iki paskutinio objekto. Bet ji būtų buvusi žymiai sunkiau įgyvendinama, jei ne draugiška Estijos, Latvijos ir Lietuvos policijos pareigūnų ekipažų, lydėjusių per visas tris valstybes, pagalba ar TPA narių susitelkimas, vieningumas ir supratingumas.

Vakare visiems susirinkus į sodybą „Paukščių sala„, neįmanoma buvo nutildyti žygio dalyvių įspūdžių, nes kiekvienas viską išjautė labai individualiai ir dalintis tuo jausmu norėjo visi be išimties. 

Simbolinis pavadinimas „Dėkojame Jums“ pavirto į gausybę padėkų idėjos autoriui Uno Laas, organizatoriams, rėmėjams, ir tiesiog kartu tai atlikusiems.

Minint Lietuvos, Latvijos ir Estijos valstybių ir šių valstybių policijos šimtmetį lapkričio 2-3 dienomis Tarptautinės policijos asociacijos Lietuvos, Latvijos ir Estijos skyrių nariai, dalyvaudami projekte „Dėkojame Jums“, visose trijose valstybėse aplankė 12 objektų, susijusių su Nepriklausomybės atkūrimu, žuvusiųjų karių bei policijos pareigūnų kapus bei memorialus. Žygio metu nuo pirmo iki paskutinio lankomo objekto buvo nuvažiuota per 800 km.
Už moralinį idėjos palaikymą ir paramą visų trijų TPA skyrių – Estijos, Latvijos ir Lietuvos – vardu norime nuoširdžiai padėkoti Lietuvos policijos generaliniam komisarui Linui Pernavui, už pagalbą organizuojant renginį – Policijos departamento Komunikacijos skyriaus darbuotojams, už gerą nuotaiką, puikų Lietuvos policijos atstovavimą, profesionalumą lydint 100-mečio autožygio dalyvius – Lietuvos kelių policijos tarnybos pareigūnams Aliui Rėkui ir Tautvydui Grikavičiui.
Visų dalyvių vardu projekto „Dėkojame Jums“ dalyviai dėkoja iniciatoriams,  kiekvienoje šalyje buvusiems koordinatoriams, rėmėjams…

Straipsnelio autoriai: Daina Seibutienė, Rimas Leleckas, žygio dalyviai

Fotografijų autorius: Rimas Leleckas, daugiau akimirkų ieškokite Rimo FB paskyroje.