Trumpai apie TPA Šiaurės ir Baltijos šalių susitikimą

2018 birželio 9 TPA LS generalinis sekretorius Vytautas Jasiulevičius

Birželio 1-2 dienomis Rygoje vyko jau daugelio metų tradicijas skaičiuojančio „klubo“ – Tarptautinės policijos asociacijos Šiaurės ir Baltijos šalių atstovų susitikimas (angl. IPA Nordic Baltic Meeting, sutrumpintai NBM). Į tokius kasmetinius susitikimus, vykstančius paeiliui visose Šiaurės ir Baltijos šalyse, kviečiami TPA nacionalinių skyrių prezidentai, generaliniai sekretoriai, o pastaruosius  6 metus – ir iždininkai. Kelios tiesos apie NBM yra tos, kad į šį susitikimą ne tik  atvyksta ir kitokios sudėties delegacijos, bet ir, kaip sako viena iš šio „klubo“ iniciatorių TPA Profesinės komisijos pirmininkė iš Švedijos May-Brit Ronnebro (Rinaldo),  tai, kad „NBM klubas“ nėra uždaras ar apsiribojantis Islandijos, Jungtinės Karalystės, Airijos, Norvegijos, Danijos, Švedijos, Suomijos, Estijos, Latvijos ir Lietuvos atstovais… Jame taip pat yra dalyvavę TPA atstovai iš Vokietijos, JAV, ir Kanados…

Pirmasis iš TPA Lietuvos skyriaus NBM konferencijoje vykusioje prieš 7 metus Švedijoje, dalyvavo tuometinis generalinis sekretorius Gintaras Bagužis.

Šįkart, po kelerių metų pertraukos (dėl finansinių ir pan. aplinkybių nevykome į susitikimus Islandijoje ir Estijoje) iš TPA Lietuvos skyriaus šiais metais jau į kaimyninę Rygą važiavo generalinis sekretorius Vytautas Jasiulevičius ir generalinio sekretoriaus pavaduotojas Vidas Sabonis.

Turėdami šiek tiek laisvo laiko lietuviai apsilankė garsiąjame Rygos turguje ir palygino kainas ten ir Vilniaus turguose. Pagal daugelio produktų kainų palyginimus šįkart laimėjo Ryga, kurioje tiek vaisių, tiek ir šviežios ar paruosštos žuvies kainos buvo kiek žemesnės nei Lietuvoje.

Penktadienio vakare TPA Latvijos skyriaus prezidentė Ilzė Ungurė ir generalinė sekretorė Indra Lūšė viešbutyje „Mercure“ pasveikino susirinkusiuosius ir simboliškai pavaišino pasitikimo vakariene. Norintieji pasiliko pasišnekučiuoti čia pat esančiame bare, o kiti, naudodamiesi puikiu oru, pašventė vakarą pažinčiai su Rygos senamiesčiu ir naujamiesčiu… Beje, lietuviams nusišypsojo laimė, kad būtent šią vienintelę dieną Rygos Kristaus Gimimo Stačiatikių Katedra (Soboras) buvo atvira lankytojams, kuriems buvo leista ne tik pasivaikščioti po Katedrą ne ir nesilaikant drabužiū kodo, bet ir aplankyti Katedros biblioteką ir varpinę, bei paskambinti visais Katedros varpais. 

Išaušus šeštadieniui NBM delegatai rinkosi į konferenciją, kurios darotvarkėje iš anksto buvo namatyta labai daug klausimų: mūsų (TPA LS) inicijuotas asmens duomenų apsaugos, įgyvendinant Bendrąjį Duomenų Apsaugos Reglamentą (BDAR), klausimas, pasidalinimo gerąją praktika ir metodais vaikų grobimo tyrimo, naujų TPA narių pritraukimo problemų analizės, dalinimosi vidine ir išorine informacija tarp TPA narių, pokyčių nuo praėjusių metų NBM Estijoje apžvalgos, artėjančio Šiaurės  Europos šalių forumo Vienoje, TPA keliautojų kuravimo, Šiaurės ir Baltijos šalių jaunųjų policijos pareigūnų seminaro, bei tolimesnių metų NBM organizavimo klausimai. Lietuvos atstovai taip pat gana aktyviai pasisakė ir diskutavo daugeliu darbotvarkės klausimų. 2019 m. NBM konferenciją pagal grafiką buvo numatyta Lietuvoje, tačiau, įvertinus gana įtemptus renginiais TPA LS 25-mečio minėjimo metus, o taip pat ir sudėtingesnius 2020-uosius metus Švedijai, buvo pasikeista vietomis ir 2019 m. NBM įvyks Švedijoje, o 2020 m. NBM numatytas Lietuvoje.

Po konferencijos NBM dalyviams buvo organizuota trumpa ekskursija pėsčiomis po Senąją Rygą, o „nacionalinės vakarienės“ visi buvo nuvežti į kiek tolimesniame Jūrmalos pakraštyje esantį ir mažiau civilizacijos paliestą Rygos įlankos pliažą su užeiga Kauguri rajone.

Norintieji paragavo mums taip pat įprastų ir liaudyje populiarių patiekalų, išsimaudė seklioje Baltijos jūros įlankoje, palydėjo Saulę.

Iki kito susitikimo, mieli TPA bičiuliai!