Kaip bendrauti su kelių policininkais

2008 4 vasario

(Šis puslapis atspausdintas iš DELFI interneto vartų)

Kelių patruliai atiduos pagarbą, mandagiai pasisveikins ir taip pat mandagiai paims pinigus. Dažnas vairuotojas prisimintų atvejį, kai pats prašė, kad patrulis paimtų kyšį, užuot nubaudęs didesne oficialia bauda. Nors pasitaiko policininkų, kurie atleidžia prasižengimus ar neima, neverta tikėtis, kad būtent jums pasitaikys laimė sutikti tokį ypatingą pareigūną. Svarbiau atskirti, kokiam tipui priklauso Jūs kelyje sustabdęs policininkas. Žurnalas „Men‘s Health“ suskaičiavo aštuonis dažniausiai pasitaikančius policininkų tipus.

Naujokas

Neseniai mokslininkai pranešė apie sensacingą atradimą: pasirodo kelių patruliai storėja nuo išmetamųjų dujų. Kad pasaulyje kelių policininkais dažniausiai dirba apkūnūs žmonės, pastebėta seniai. Taigi, jeigu jus sustabdė uniformuotas klipata, jis – arba naujokas, arba nevykėlis. Svarbiausia neleisti tokiam tipui pasijusti didžiam ir svarbiam. Patartina kalbėtis mandagiai, bet užtikrintai, ir galbūt pavyks išsaugoti pinigus ir vairuotojo pažymėjimą.

Piktas

Mokslas dar nenustatė, kodėl kai kurie kelių policininkai būna pikti. Galbūt jus sustabdęs pareigūnas paprasčiausiai ne ta koja išlipo iš lovos, o gal (jau blogiau), prieš valandą jį aptaškė panašus į Jūsų automobilis. Iš tokio pareigūno galima laukto ko tik nori: pradedant banaliu dokumentų patikrinimu, baigiant aistringa jūsų automobilio apžiūra su krūva kvailų klausimų. Blogiausia, ką jis gali – nusiųsti jus atlikti blaivumo testą. Geriau to kaip nors išvengti, pavyzdžiui, ką nors jam padovanokite.

Plėšikas

Dažniausiai šis policininko tipas budi greitkeliuose, bet nevengia ir regioninių kelių. Mėgsta spąstus, pavyzdžiui, laukia aukos prie neseniai pakeisto ženklo. Taisykles žino paraidžiui, tuo ir gyvena. Šios rūšies policininkas pasitikinčiai ir sausai įrodinės, kad pažeidėte visas įmanomas taisykles. Jei tai nepadės, priekaištaus, kad neteisingai naudojatės posūkio žibintu, arba jūsų valstybinis numeris nešvarus. Paprastai grasina atimti vairuotojo pažymėjimą, beje, už bet kurį pažeidimą. Vienintelis kovos būdas su tokiu plėšiku – išmokti kelių eismo taisykles atmintinai ir bendrauti išimtinai citatomis iš jų. Dar galima filmuoti pokalbį skaitmenine kamera.

Pavyzdingas

Dažniau sutinkamas sovietiniuose filmuose nei nepriklausomos Lietuvos keliuose. Šios rūšies policininkas – lietui lyjant ar pūgai siaučiant – pasirengęs pulti į pagalbą pirmam pasitaikiusiam vairuotojui, kuriam nuleido padangą, ar iš paskutiniųjų stumti sankryžoje užgesusį automobilį. Tačiau, jei pažeidėte taisykles, saugokitės – nubaus griežčiausiai. Nė nemanykite siūlyti pinigų – jeigu toks šių laikų didvyris ir sutiks atleisti nedidelę nuodėmę, tai padarys tik iš asmeninės simpatijos. Geriausia šios rūšies policininko paprašyti paleisti, nes jums tai pirmas kartas ir žadate daugiau taip niekad nedaryti.

Atsakingas

Nepriekaištingas policininkas, paraidžiui vykdantis viršininkų nustatytą planą. Tikimybė sutikti tokį užsispyrusį patrulį išauga mėnesio pabaigoje ar paskelbus šalies miesto masto reidą, kurio metu tikrinamas greičio viršijimas, gaudomi girtuokliai, ieškomi laiku automobilio padangų nepakeitę vairuotojai ar vengiantys prisisegti saugos diržus. Šiomis kritiškomis dienomis policininkams labiau už pinigus rūpi sugautų pažeidėjų kiekis. Su liūdesiu akyse jie to ir neslepia, net atvirai prisipažįsta. Reido metu įkalbinėti pareigūnus beprasmiška. Jeigu pažeidėte taisykles – būsite nubaustas. Tad verčiau patylėti ir netrukdyti policininkams dirbti savo darbą. Daugių daugiausia iš šios rūšies policininko galima išgauti slaptą informaciją, kur šiuo metu budi jo kolegos.

Patyręs

Pagyvenęs visko matęs policininkas. Pinigų jam užtenka, kovoti už saugų eismą nusibodo, o dirba tik dėl malonumo. Šios rūšies policininkams tiesiog patinka stebėti išgąstingas vairuotojų akis, kaskart patirti savo valdžios galią. Sutikus tokį personažą skųstis dėl sunkaus gyvenimo ar bandyti kitaip paveikti pareigūno jausmus beprasmiška – visa tai jis jau šimtą kartų girdėjo. Geriausia suskelti kokį juokelį ar anekdotą. Prajuokinsite jį – manykite, kad baudą sumokėjote.

Godus

Šis policininko tipas dažniausiai slepiasi krūmuose ar tyko aukos mažai apšviestose vietose. Džiaugsmingai lekia į didelių spūsčių vietas, tačiau ne tam, kad padėtų pralaisvinti kelią. Jo tikslas – medžioti nekantriuosius, lendančius į priešingą eismo juostą ar važiuojančius šaligatviais. Paprastai pradeda pokalbį žodžiu: „Pažeidinėjame?“, paėmęs dokumentus garsiai perskaito aukos vardą ir pavardę. Išsitraukęs pažeidimų protokolą lėtai ieško šratinuko, paskui labai lėtai ima rašyti.

Šiuo metu įprastas klausimas: „Na, tai ką darysime?“ Iš tikrųjų daryti nieko nereikia: arba laukite, kol godusis policininkas išrašys baudos kvitą, arba susimokėkite ir važiuokite savais keliais. Iš esmės prieš jus net ne žmogus, o „kasos aparatas“, ir vienintelė galima pokalbio tema – kaina. Žinoma, visada galima išsiderėti nuolaidą.

Nuobodžiaujantis

Menkiausiai ištirta ir paslaptingiausia policininkų rūšis. Dažniausiai sutinkamas kaimo keliuose. Universalaus bendravimo būdo su nuobodžiaujančiu policininku nėra. Patartina elgtis pagal situaciją. Tiksliai žinoma tik tai, kad su juo lengvai galima pereiti nuo „Kelių eismo taisyklių“ prie pokalbių „apie gyvenimą“. Tokiu atveju reikėtų pasiruošti išklausyti ilgą monologą.

 

 

Parengė Arvydas Jockus, „Valstiečių laikraštis“