Svečiuose Kunigų seminarijoje

2015 8 liepos TPA LS Kauno poskyrio narė Aušra Kalvaitytė

IMG_7482

Tęsdami kelionę po šventas vietas, pakviesti kapeliono kunigo Tomo Karklio aplankyti Kauno Kunigų seminariją Panemunės policijos komisariato pareigūnai nuvyko į vieną iš gražiausių Kauno vietų „Rotušę“, kur prie įėjimo į seminariją mūsų laukė kapelionas. Kun. T. Karklys papasakojo kaip buvo įkurta Kunigų seminariją jos istoriją.

Kunigų seminarijos atsiradimą Kaune nulėmė istorinės aplinkybės. Numalšinus 1863 m. sukilimą Rusų valdžia ėmėsi griežtų sankcijų užkirsti būsimų neramumų grėsmes. Dėl to, jog slapta rėmė sukilėlius, Rusų vyriausybė ėmėsi griežtai kontroliuoti Žemaičių vyskupo Motiejaus Valančiaus veiklą: kad būtų lengviau drausminti M. Valančių, dvasininkas perkeltas į gubernijos centrą Kaune. Taip 1864 m. Žemaičių vyskupo būstinė, kunigų seminarija, kurija bei kitos vyskupijos įstaigos perkeliamos į Kauną. Rusų valdžia seminarijai Kaune paskyrė buvusius Bernardinų vienuolyno rūmus ir šv. Jurgio Kankinio bažnyčią – pastatų kompleksą, nuo XV a. pab. Įkurdintą Rotušės aikštės pašonėje. Kauno kunigų seminarija išaugo į svarbų dvasinio ir kultūrinio ugdymo centrą. 1933–1934 m. pastatyti nauji Kunigų seminarijos rektorato rūmai.1940 m. Sovietų Sąjungai okupavus Lietuvą, 1941 m. sausio 12 d. seminarijos pastatai nacionalizuoti. Tuomet buvo mokomasi bažnyčiose, vienuolynuose ir privačiuose namuose. Prasidėjus Antrajam pasauliniam karui ir vokiečiams okupavus Lietuvą, seminarija, nepatirdama didesnių trukdymų, veikė visą okupacijos laikotarpį, jai sugrąžintas atimtas turtas. Pokario metais uždarytos Telšių ir Vilkaviškio seminarijos, Kauno kunigų seminarija liko vienintelė Lietuvoje. Sovietinė valdžia kišosi į seminarijos vidaus tvarką, buvo daromos įvairios kliūtys norintiems studijuoti. Turtinga seminarijos biblioteka konfiskuota ir sunaikinta, Šv. Jurgio ir Švč. Trejybės bažnyčios paverstos sandėliais, sunaikinti jų meniški interjerai.  1988 m. seminarijai grąžintas rektorato pastatas, Švč. Trejybės bažnyčia. 1990 m. seminarijos Teologijos fakultetas sujungtas su VDU Teologijos – filosofijos fakultetu ir pavadintas VDU Katalikų teologijos fakultetu.

Papasakojęs istoriją, kunigas nusivedė apžiūrėti tas seminarijos vietas: svečių kambarį, vidinį kiemą, bažnyčią, valgomąjį, kur gali lankytis pasauliečiai. Mums teko pabendrauti ir su 1– ojo kurso studentu, kuris buvo apipiltas įvairiausiais klausimais, savo studijas prisiminė ir pats kapelionas.

IMG_7421 IMG_7436 IMG_7440 IMG_7466